Exodus 40

6.4. 2021 Autor Ludmila Musilová Komentáře Komentáře (0) Kategorie Články Hodnocení 0.00 Přečteno x353

Bývají období, kdy se cítím jako sloup od kříže. Tak nějak zakořeněn mířím vzhůru. A jindy jako břevno. To když se mi daří přijímat a objímat celý svět. Ale nejlepší je být jako kříž. Pevně zakořeněn mířit vzhůru a přitom objímat celý svět. Letos mi v tom pomohl EXODUS 40. Už léta jsem neprožil postní dobu tak intenzivně. EXODUS 40 je iniciativa speciálně pro muže, vzešlá od amerických katolíků. Je to průvodce po 40 dní postu a stojí na třech pilířích.  Na modlitbě, askezi a bratrství. Na pozvání jsem se stal součástí společenství pěti přátel. 
Každý den jsme našli ráno v mailu úryvek z Písma a doprovodný text k rozjímání. Každý den jsme modlitbě a rozjímání věnovali alespoň 20 minut, ale klidně i hodinu. Každý den jsme drželi v rámci askeze půst od alkoholu, zbytečného času u počítače, sladkostí a „dobrůtek", jedli jsme zásadně jen 3x denně.
A pak tu bylo něco, co jindy dost postrádám...

Výzva k bratrství. Téměř denně jsme byli  v kontaktu. Psali jsme si maily, esemesky, spojili se přes video. Věděli jsme jeden o druhém, podporovali se v modlitbě, askezi i osobních problémech. Každý týden jsme měli mši nebo křížovou cestu. Náročná, ale krásná doba, na kterou nechci zapomenout. Přiblížila mě k Bohu i k lidem. Askeze mi dala řád, který nechci ztratit. Mnohé věci jsem dokázal zahlédnout z nové perspektivy. Další EXODUS 40 bude až za rok, ale už teď vím, že na tuto cestu kříže pozvu každého chlapa z našeho okolí. Protože vzkříšení za to stojí.

                                                                           Ladasvob